FOTÓ - VIDEÓ

...hogy később megnézhesd, amit akkor nem láthattál...!

Hallunk itt-ott egy csomó fogalmat a fotózással és a videókkal kapcsolatban, de nem biztos, hogy tudjuk, mit takarnak pontosan.

 

VIDEÓ:

- PAL (Phase-Alternation Line): az európai tv-szabvány.

Ez egy 50 félkép/mp, váltottsoros, a CRT (hagyományos) tv készülékre tervezett képfeldolgozási eljárás. A tv csatornák nagyrésze ezt a szabványt használja. Az elérhető legnagyobb képméret 720x576 , 4:3 (hagyományos) vagy 16:9 oldalaránnyal. A dvd lejátszók is ezt a szabványt használják, ezért jelenleg az így készült videó az összes forgalomban lévő lejátszó és megjelenítő eszközön nézhető.

- NTSC (National Television Standard Committee): USA és Japán használja. PAL rendszerű eszközökkel nem kompatibilis sem a színrendszer, sem a képfrekvencia. (60 félkép/sec.)

 - DV/miniDV Digitális videórögzítési szabvány. Alapvetően nem különbözik a DV és a miniDV. Mindkét rendszer ugyanolyan adatsebességgel, és 6.35 mm széles szalagra rögzít. Általában a miniDV a jellemző kazettaformátum. A DV a broadcast rendszerekre jellemző, de abban a kategóriban ma már a fejlettebb DVCAM szabványt használják. Ha nem esett volna le eddig: még mindig "hagyományos" mágnesszalagos kazettákról beszélünk! Szerény véleményem szerint a legmegbízhatóbb rögzítési módszer a szalagos. Ha memóriakártya vagy winchester sérül, az nagy eséllyel az összes adat elvesztését okozza, míg mágnesszalag esetében amit felírtunk rá, az ott is marad, még ha el is szakadna.

 - DVD  A DVD („Digital Versatile Disc” (digitális sokoldalú lemez) vagy még korábban a „Digital Video Disc” rövidítése) nagy kapacitású optikai tároló, amely főként mozgókép és jó minőségű hang, valamint adat tárolására használatos. 1995-ben alkotott konzorciumot a Matsushita, a Toshiba, a Philips, a Sony, a Time Warner, a Mitsubishi, a Pioneer, a Hitachi, a Thomson és a JVC, hogy létrehozzanak egy az eddigieknél nagyobb kapacitású adathordozót, melynek paramétereiben megegyeztek.

Egy közönséges DVD élettartama, jó tartási körülmények közt 10-15 év. Érdemes fénytől védett, hűvös, páramentes helyen tartani őket. Léteznek archiválási minőségű DVD-k, ezek élettartama hosszabb (100 év). Áruk a normál DVD többszöröse (5-6X).

A DVD-lemezek élettartama igencsak szóródik. Az ismert NIST-tesztek szerint csupán a vizsgált termékek 47%-ának becsült élettartama van túl a 15 éven. A legrosszabb eredmény 1,9 év a becsült élettartamra.

- VIDEO-DVD  A DVD-n kiadott filmek MPEG-2 videotömörítéssel, valamint Dolby Digital AC–3 hangtömörítéssel kerülnek a lemezekre, ez utóbbi rendszerint sokcsatornás változatban. A DVD filmek adatsebessége általában 3 és 10 Mbps között van, és jellemzően a tartalomhoz alkalmazkodik. A DVD–Video lemezeken található hanganyag tömörítése több különböző módon is megengedett, szabványos: lehet PCM, DTS, MPEG vagy Dolby Digital AC–3. Az NTSC országokban a PCM és az AC–3 támogatása kötelező a lejátszókban, a másik kettő opcionális. A PAL rendszerű országok eredetileg a PCM és MPEG kódolási eljárások mellett álltak ki, de a Philips legnagyobb sajnálatára nemzetközi nyomásnak engedve be kellett venniük az AC–3-at a lemezeken opcionális, a lejátszókban pedig kötelező támogatásra.

 

(Folyt.köv...) 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 2
Heti: 12
Havi: 12
Össz.: 10 035

Látogatottság növelés
Oldal: Hasznos infók
FOTÓ - VIDEÓ - © 2008 - 2025 - luigivideo.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »